Doğum Yardımı , Doğum Parası

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni Doğan Bebek İçin Devlet Desteği
Anneler ve babalar zorlu bir süreci tamamladıktan sonra bebek dünyaya getirmektedir. Devlet çalışan veya çalışmayan anneye doğum sonrası ne gibi haklar sağlıyor. Sürekli akıllarda olan soru işaretleridir. Yeni doğan bebekler için devlet zengin , fakir ayrımı yapmaksızın devlet tarafında her doğan yeni bebek için devlet yardımı yapılmaktadır. Burada çalışılıp çalışılmama durumuna bakılmamaktadır. Doğan bebek sayısına göre bebekler ayrı ödeme yapılmaktadır.
Aşağıdaki rakamlar 2016 yılı için geçerli olmaktadır.

  1. Birinci çocuk için 300. TL
  2. İkinci çocuk için 400.TL
  3. üçüncü çocuk için ise 600.TL  ödenek verilmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar

Doğum yardımları bir defaya mahsus olmak üzere anneye verilmektedir. Anneyi devlet bu anlamda tebrik ederek ona olan teşekkürünü bu şekilde göstermektedir. Devletin anne doğuma yaptıktan sonra emzirme ödeneği yardımı da bulunmaktadır. Süt parasıda devletten alabilir.
Doğum yardımını alabilmek için annenin sağ olması ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma şartı aranmaktadır.  Doğum yardımını Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri, Yurt dışındaki konsolosluklara , kamu kurumunda çalışanlar kendi kurumlarına başvurarak doğum ödeneğini alabilirsiniz. Eşiniz yabancı olsa dahi bu doğum parasından yararlanabiliyorsunuz. Doğum yardımında hiç bir vergi kesintisi yapılmamakta ve hacze tabi tutulmamaktadır. Devlet yeni doğan varlığa fazlası ile ekonomik koşullar el verdiği sürece yardım etmektedir. Anne ve Babaya düşen en güzel teşekkür ise Türkiye Cumhuriyetinin varlığını sürdürebilecek evlatlar yetiştirmek ve onları topluma kazandırmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Şifre Güvenliği başlıklı makalemizde Banka Kartı ve Kredi Kartı Şifresi Belirleme, Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Kredi Kartı Şifre Güvenliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi, Finans, Yatırım, Banka, Kredi, Kredi Kartı, Para, Döviz, Altın