Ev Hanımları da Sigortalı Olacak

Sponsorlu Bağlantılar

Gerek çalışma koşullarının ağırlığı gerekse maaşların düzensiz yetersiz olması gerekse bayanların bir çoğu çalışma koşullarına uyum sağlamasalar da evde iş yapmaktadırlar. Yaptıkları el işleri satarak para kazanmaktadırlar.
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ve sosyal güvencesi olmayan ev hanımlarına yönelik pirim borçlarını ödeyerek sigortalı olma hakkı tanındı. Belli bir gelir elde eden bayanlarda artık sigortalı olacak bunun için tek şart sürekli gelir sahibi olduğunu gösteren gelir düzenliliği. Ev hanımları belli bir süre sonra emekli olmak istemektedirler. Devlet bu anlamda evlerinde otururken kazanç sağlayan bayanlar yönelik olarak sigortalı olabilme hakkı tanımaktadırlar. Evde para kazanma yöntemleri yazımızı okuyarak evde otururken para kazanma yollarını bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Evde otururken sigortalı olmak için;

  • Dışarıdan işçi almamak koşulu ile , evi atölyeye çevirmeden evde üretilen havlu süsleme, örtü, çarşaf, çorap, halı dokuma, dantel, örgü, nakış işleri , turistik eşya, hasır sehpa, fırça , yapma çiçek dükkan açmamak şartı ile gelire dönüştüre bilirlerse sigortalı olabilirlerler.
  • Kendi işlerinde bir fiil çalışmak ve bulunmak
  • Ticari , tarımsal, mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir vergisine tabii olunmaması
  • Herhangi bir iş sözleşmesine veya işveren tabi olmaksızın kendi işlerinden yaptıkları ürünlerden düzenli gelir elde etmek

Bu gibi koşulları sağlayan ev hanımları malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları , genel sağlık sigortası pirimini ödeyebilecekler.
isteğe bağlı sigortalı olarak malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi ödeyebilecektir. Yani bu işlerle uğraşan kadınlar uzun vadeli denilen sigorta kolları primi ve genel sağlık sigortası primleri ödeyerek sigortalı olabilirler.
Evde çalışarak sigortalı olabilmek için bulundukları bölgelerdeki Sosyal İl Müdürlükleri, ve Sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapabilirler. Sosyal güvenlik görevlileri ev hanımı olan bayan gerekli koşulları sağlar ise verecekleri onay ile sigortalı olabilecekler. Böylelikle kadınların ekonomiye kazanılması sağlanırken eve de parasal olarak katkı sağlanırken bayanlarda sigortalı olma ve emekli olabilme şanslarını kazanacaklar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Bankalar Faiz Oranlarını Düşürdü başlıklı makalemizde Bankalar Faiz Oranlarını Düşürdü, Bankalar Faiz Oranlarını Ne Kadar Düşürdü ve Bankalar Kredi Faiz Oranlarını Düşürdü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi, Finans, Yatırım, Banka, Kredi, Kredi Kartı, Para, Döviz, Altın