Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Sponsorlu Bağlantılar

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar
Ülkemizde bir çok insan bankaların kara listesine girmiş durumda. Öncelikle kara liste nedir onu açıklayalım. Bu aslında halk arasında oluşturulmuş bir terimdir ve bankada müşteriler için böyle bir deyim kullanılmaz. Bu bankadaki müşteri bilgilerine göre oluşturulan profil sonucunda çalışmayacak ve kredi notu sıfır olan kişiler için söylenir. Bankadan kredi çekmiş taksitini zamanında ödememiş, kredi kartı alıp ekstrelerini ödemesini yapmamış yada geç ödemiş kişiler zamanla kredi notları düşüşe geçer. Kredi notu sıfır noktasına geldiği zaman kişi kırmızı kalem yemiş olur ve sicili bozuk olduğu için hiç bir banka o kişi ile çalışmak istemez.
Bankalar bu kişiye konut, tüketici, taşıt ve ihtiyaç kredisi çıkarmaz. Bunun sebebi kişinin geçmiş çalışmalarında bankaya olan düzenli ödemeleri yapmaması ve bankanın o kişiye icralık duruma düşürmesi. Yada yapılandırma ile taksitlendirme yapmaları ve onunla bir daha çalışmamak üzere üstüne çizerler.
Bazı bankalar bu kişilere kredi verebilmektedir. Bunlar genelde yeni kurulmuş olan yada Türkiye pazarına yeni giriş yapmış kurumlardır. Örneğin Odeabank gelen müşterilerine kredi notları düşük olsa da kredi kartı vermekte ihtiyaç kredisi çıkarmaktadır.
Devlet tarafından son yapılan çalışmalar ile birlikte yaklaşık ülkemizdeki 1 milyon kişi bankalarla arası kötü durumda. Bu kişilerin sicillerini düzeltmeleri için sicil affı gibi bir fırsat sunulacak ve herkes bundan yararlanabilecek. Eskiden zor durumdayken ödeyemediği borçlar yüzünden başı belaya giren kişilerin kara listede olma durumları temizlenecek. Bu sistem çalışmaya başladığında tüm bireyler ve kurumlar rahatça kredi çekebilecekler.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası EFT Saatleri başlıklı makalemizde Garanti Bankası EFT Hesaba Ne Zaman Geçer, Garanti Bankası EFT İşlem Saatleri ve Garanti Bankası EFT Saati hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi, Finans, Yatırım, Banka, Kredi, Kredi Kartı, Para, Döviz, Altın